OKJ 50 évesen?
Ma már az élethosszig való tanulás vagy a lifelong learning az értékadó modell. Ennek értelmében tanulni már nemcsak az első diploma megszerzéséig kell, mivel a szocializmusnak régen vége és a kapitalizmus olyan versenyhelyzetet teremtett, a technikai világ pedig olyan gyorsan változik, hogy az idősek is kénytelenek folyamatosan újraképezni magukat, hogy versenyképesek maradhassanak.
50 éveseknek már rosszul áll a csodavárás, lehet, helyette új OKJ szakmát kell tanulniuk! Jól megtnaulhatnak valamilyen számítógépes szkmát, mert ez már nem jelent számukra fizikailag nagy megterhelést, viszont mégis keresőképesek maradhatnak később is, ha a nyugdíj kiegészítésére lenni szükségük. Az idősebbek agya is képes befogadni új dolgokat, persze nyilvánvalóan lassabban, de aki akar, az képes.
Persze 50 éves kor felett érdemes odafigyelni néhány dologra. El kell fogadni, hogy itt már nem számít, hogy korábban hány évig dolgozott valaki egy szakmában, itt megint kezdő lesz és az előképzettségnek megfelelő szintű képzéssel kezd. Az idős embernek észben kell tartania, hogy ne felejtse otthon az olvasáshoz, számítógépes munkához megfelelő szemüvegét, de hagyja otthon kisebbségi komplexusát! Azzal is kalkulálni kell, hogy többet kell gyakorolni otthon, mert ebben a korban már lassabban tanul az ember, mint húsz évvel ezelőtt. Ha ezekre a dolgokra figyel, akkor semmi sem akadályozhatja meg őt abban, hogy egy új szakmát elsajátítson.
Ingyenes OKJ képzések
Ma már igen sokféle képzés közül válogathatunk. Ezek két nagy csoportba sorolhatóak: iskolarendszerű és nem iskolarendszerű képzések. De mi is a különbség a kettő között.
Elsősorban érdemes tudni azt, hogy az iskolarendszerű képzések esetében az állam támogatja az első szakma megszerzését nappali tagozaton 22 éves korig, levelező képzésben korhatár nélkül. Nappali tagozatos képzés estén igényelhető a családi pótlék, árvaellátás és diákigazolvány. Az iskolarendszeren kívüli képzéseket viszont az állam nem támogatja, ezek önköltségesek vagy egyéb forrásokból pl. munkaügyi központ kérhető támogatás hozzá, amiket egyébként feltételekhez kötnek. (Persze, az állam is feltételekhez köti a támogatást pl. megszabja, mekkora lehet a hiányzás mértéke.)
Mi különbség az alap,- közép,- és felsőfokú szakképzés között?
Alapfokú szakképesítés: minimum általános iskolai végzettség kell hozzá (általában 1 év alatt elvégezhető)
Középfokú szakképesítés: minimum középiskolai végzettség kell ahhoz, hogy elkezdjük (1 vagy 2 éves képzési idő alatt tehetjük le)
Felsőfokú szakképesítés: kizárólag felsőfoktatási intézménnyel együtt oktathatja a középiskola, a felsőoktatási intézmény szakmai irányítása mellett ill. a képzés folyhat a felsőoktatási intézmény keretein belül is. Kettősség jellemzi, hiszen a középiskola a Közoktatási törvény, míg a felsőoktatási intézmény a Felsőoktatási törvény hatálya alá tartozik.
Ingyenes OKJ tanfolyamok munkanélkülieknek
Az Újra tanulok! program keretében többféle OKJ-s szakma áll a munkanélküliek rendelkezésére, többek között bérügyintézői, motorfűrész-kezelői és csatorna-karbantartói tanfolyamot is végezhettek e probram keretében, amelynek célja, hogy növelje a szakképzetlenek, elavult szakmával rendelkezők és hátrányos helyzetű munkavállalók munkaerő-piaci esélyeit. De mit is érdemes tudni ezekről az OKJ-s tanfolyamokról? Elsőként mindenképpen azt, hogy ezekre az OKJ-s tanfolyamokra csak olyanok jelentkehetnek, akik alacsony végzettséggel bírnak vagy szakképzetlenek, akik elavult szakképzettséggel rendelkeznek, akik elbocsátással veszélyeztetett munkavállalók, de a hátrányos helyzetben lévő társadalmi rétegekbe tartozók is jelentkezhetnek.
A programnak több része van, ugyanis egyrészt támogatják az általános iskola befejezését, illetve az OKJ-s tanfolyam elkezdését azoknak, akik legalább a hatodik osztályt elvégezték. Azok, akiknek megvan a szükséges iskolai végzettségük, OKJ-s vagy akkreditált tanfolyamon vehetnek részt. Akik már rendelkeznek szakmai képzettséggel, magasabb szintű (rész)szakképesítést szerezhetnek. Az elavult szakmával rendelkezők is bekapcsolódhatnak a programba: olyan szakképesítést szerezhetnek, amelyre igény van a munkerőpiacon. Persze nem mindegy, hogy milyen OKJ-s tanfolyamr jelentkezünk, hiszen csak bizonyos szakmák, főleg hiányszakmák tanulását támogatják e program keretében. A támogatás pedig utólagos, és csak akkor jár, ha elvégeztétek a tanfolyamot.
Hogyan tanuljunk felnőtt fejjel? 1.
Ma már a világunk folyamatosan változik, ezért rá vagyunk kényszerítve arra, hogy minden nap megújuljunk, mert csak így leszünk, csak így válunk versenyképesség a munkaerőpiacon. De hogyan is vehetjük rá magunkat felnőttként, hogy belekezdjünk egy teljesen új OKJ tanfolyamba? Milyen érzés lehet felnőttként újra beülni az iskolapadba és milyen előnyei vannak ennek?
Nyilván fontos szólni arról, hogy felnőttként mindenképpen olyan OKJ képzőt érdemes választani, ami több éves múltra tekint vissza, illetve, ami kiváló szakembereket, pedagógusokat alkalmaz, hiszen felnőttként nem mindegy az sem, hpgy hova járunk tanulni, illetve, hogy kik tanítanak minket. Érdemes megnézni azokat az adatokat, hogy az adott intézményben évente hány diák jelentkezik, mert ez is sokat elárul az OKJ-s intézmény minőségéről. Fontos, hogy a tanárok napi szinten tudják a hallgatókat segíteni és fejleszteni, hogy számukra speciálisan kidolgozott jegyzeteket biztosítsanak, hiszen felnőttként az embernek más kihívásokkal, feladatokkal is meg kell birkóznia, így a jegyzet és az egyéb segítségek időt és energiát spórolhatnak meg. Mindenképp olyan OKJ intézmények közül válogassunk, amit könnyen elérhetünk, itt szintén fontos tényező az idő, hiszen felnőttként nem akarunk fölöslegesen utazgtni ahhoz, hogy tanulhassunk. Tehát valóban sok tényező segítheti az OKJ elvégzését, ha már felnőttek vagyunk és sok minden köt minket.
Pluszpontok a felvételinél
Nagyon sok diék van, aki már leérettségizett, ám érettségi után nem vették fel az áhított egyetemi szakra, ezért beíratkozott egy OKJ képzésre, amit sikeresen el is végzett. Most viszont próbálkozna újból az egyetemi felvételivel - milyen esetben kaphat pluszpontot az OKJ-s bizonyítványáért?
A törvény kimondja, hogy az Országos Képzési Jegyzékben szereplő szakmák közül a szakirányú, emelt szintű vagy felsőfokú szakképesítések 24 pluszpontot érnek a következő egyetemi felvételinél ezeken a képzési területeken: agrár, bölcsészettudomány, informatika, jogi, gazdaságtudományok, műszaki, művészetközvetítés, közigazgatási, rendészeti és katonai, orvos- és egészségtudomány képzési terület egészségtudományi képzési ága, pedagógusképzés, sporttudomány, társadalomtudomány, természettudomány.
Fontos: az adott képzési területen csak akkor jár a többletpont, ha erről az egyetemek és főiskolák közösen így határoztak.Ha nem tudod, hogy szakirányúnak minősül-e az a képzés, amelyet kiválasztottál, érdemes annak még a felvételi előtt utánanézni.
Tehát, ha valaki nemrég szerzett OKJ-s végzettséget és az érdekli, hogy a bizonyítványért minden szakon kaphat-e többletpontot, akkor el kell neki mondani, hogy két feltételnek teljesülnie kell: 1) ha az adott képzési területen szakokat indító egyetemek, főiskolák közösen így határoztak. 2) ha az OKJ bizonyítvány emelt szintű vagy felsőfokú szakképesítésnek számít.
Mi a helyzet az egészségügyi OKJ-s képzésekkel?
Napjainkban egyre több egészségügyi OKJ-s tanfolyam lát napvilágot, pontosan azért, mert egyre nagyobb szükség van ezekre a szakemberekre. Azonban ez a tendencia olyan látványos, hogy mégis érdemes feltenni a kérdést, hogy miért fokozódik az egészségügyi képzések iránti igény a magyar továbbtanulni vágyók körében? Kinek ajánljuk leginkább azt, hogy mélyedjen el az egészségügyi OKJ képzések világában, és válassza ki a neki leginkább szimpatikus egészségügyi képzést – tehát kik számára való ez a szakma?
Az egészségügyi képzések évről-évre egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek – mi lehet ennek az oka?
Az egészségügyi képzések többek között annak köszönhetik fokozott népszerűségüket, hogy több közülük aránylag szabad, rugalmas keretek közötti munkavégzésre kínál lehetőséget. Az egészségügyi OKJ képzések között nagyon sok olyan van, például a masszőr, gyógymasszőr, sportmasszőr OKJ-s tanfolyamok, amelyek a sikeres záróvizsgát követően egy olyan szakmához juttatják diákjaikat, amely akár magánpraxisban, rugalmas, egyénileg összeállított, és nem kívülről meghatározott munkarendben is folytathatóak. Másrészt lényeges tényező lehet az a tendencia is, hogy az egészségügyi szolgáltatások iránti igény hazánkban – a gazdasági válságállapot ellenére is – évről-évre egyre csak növekszik – az egészségügyi képzések népszerűségében tehát a szakma iránti kereslet folytonos növekedése is lényeges szerepet játszik.
Gyorsan betelnek a helyek az OKJ-s képzésekre
Az OKJ tanfolyamok 21 éves korig ingyenesek, ha nappali tagozaton szeretnénk végezni, éppen ezért érdemes kihasználni ezt a lehetőséget és időben jelentkezni egy adott tanfolyamra, mivel a helyek gyorsan betelnek.
Nyár közepén már legtöbb diák tisztában van azzal, hogy sikerült-e bejutnia a kiszemelt felsőoktatási intézménybe és azon is el kezd gondolkodni, hogy érdemes-e belevágnie egy OKJ-s képzésbe. Ennek ugyanis rögtön a középiskola után több előnye is van. Az első OKJ-s izonyítvány megszerzése – iskolarendszeren belül – ingyenes azoknak, akik 1994. január 1-jén vagy az után születtek. Esti vagy levelezős képzés esetében azonban nincs korhatára a bizonyítvány megszerzésének. Diákigazolványt a nappali, esti és levelező tagozatos diákok is kaphatnak. A nappalisok emellett – saját jogon – családi pótlékra, árvaellátásra és egészségbiztosításra is jogosultak.
AZ OKJ tanfolyamoknak ezenfelül nagy előnye még, hogy egy későbbi egyetemi felvételin még akár plusz pontok is járhatnak egy ilyen szakmáért. Persze ez csak akkor van így, ha az adott képzési területen szakokat indító egyetemek, főiskolák közösen így határoztak. Az ősszel induló tanfolyamokra az utolsó jelentkezési határidő általában augusztus 31.
Sajnos sokan a tanévkezdésre hagyják az OKJ-s iskolaválasztást. Jelenleg még van hely a legnépszerűbb iskolarendszerű szakmáikra (informatikai rendszergazda, szoftverfejlesztő, mozgókép- és animációkészítő, grafikus), ugyanis nappali tagozaton Budapesten 800 ingyenes hely van, vidéken pedig 2500.
Mit kell figyelembe venni egy OKJ-s tanfolyam kiválasztásakor?
Ma már rengeteg OKJ-s tanfolyam és egyéb képzés közül válogathatunk, azonban éppen a bőség zavara miatt nagyon fontos, hogy alaposan átgondoljuk, hogy melyik OKJ-s képzésre íratkozunk be. De honnan tudjuk megállapítani, hogy valóban minőségi tanfolyamról van-e szó?
Azt mindenképpen fontos leszögezni, hogy semmiképpen sem az ár az elsődleges szempont, mert hiába olcsó az adott OKJ tanfolyam, ha szinte semmit nem kapunk érte cserébe. A kidobott pénznél nincsen drágább. Amire viszont érdemes odafigyelni:
-Az órák száma: nehéz 30 órában átadni egy OKJ-s szakmát, tananyagot, éppen ezért ne arra menjünk rá, hogy a legkevesebb óraszámú OKJ-s képzésre iratkozzunk be.
-Az elmélet-gyakorlat aránya: ha a tanfolyam 90%-ban elméleti tudást ad át, akkor később nehézségeink lesznek a tanultak alkalmazásában. Minimum 40%-os gyakorlati arányt keressünk!
-Az iskola, tanfolyam hírneve: és itt nem feltétlen az ismert iskolára gondolunk. Érdemes körülnézni az internetes fórumokon, és ezen az oldalon is a véleményekért, mert itt bizony hamar kiderül, hogy valóban minőségi-e az oktatá az adott OKJ-s képzésen.
-Végzettség: sok szakmában nem számít, de van ahol igenis fontos, hogy milyen minősítést, esetleg OKJs minősítést ad-e a tanfolyam.
-Ár: legyen megfizethető, esetleg kínáljon részletfizetési lehetőséget az iskola, vagy kedvezményeket kismamáknak stb.
-Időbeosztás: ha dolgozunk kizárólag az esti/hétvégi tanfolyamokat, vagy távoktató és onlineképzéseket érdemes böngészni.
-Helyszín: Nem mindegy, hogy mennyi idő alatt érünk oda, ne azzal menjen el az időnk, hogy utazgatunk.
Mit kell tudni a műkörmös képzésekről?
A műkörmös OKJ tanfolyamok nagy előnye, hogy megszerzésükkel egy igen kreatív és szabad szakma jut a kezünkbe. A műkörmös foglalkozás nagy előnye a kötetlen munkaidő, a jövedelmező karrier és a többnyire igen kellemes környezetben végzett munka. De mit is kell tenni ezért, mire készít fel az OKJ-s tanfolyam? A Kézápoló, Műkörömépítő és Lábápoló képzéseken olyan szakembereket képeznek, akik alkalmasak többek között: előkészülni a szépészeti szolgáltatás feladataira, elvégezni a kézápolás folyamatát, ápolási feladatot végezni, díszítést végezni, elvégezni a kézi, gépi, kombinált lábápolást, speciális lábápolási feladatokat végezni (tyúkszem-, gombás köröm-, körömsarok-benövés kezelése), illetve képesek arra is, hogy megteremtsék a vállalkozásuk feltételeit.
Kézápoló és Műkörömépítő - OKJ 32 815 01
Lábápoló - OKJ 32 815 02
A szakképesítés szintje: középfokú szakképesítés
Előfeltételek:
18. betöltött életév
alapképzettség 8 osztály
szakmai orvosi alkalmasság
Modulok:
Követelmény modul, Anyagismeret, Szakmai követelmény modul
Elmélet/gyakorlat aránya:
60%-gyakorlat
40%-elmélet
Az OKJ képzés sikeres elvégzésével egy biztos megélhetést nyújtó életpálya felépítéséhez teszi meg a legfontosabb lépéseket. A Pest Megyei Önkormányzat 2012. évi statisztikai gyűjtéséből is megállapítható, hogy az elmúlt évben 345 új manikűrös vállalkozás nyílt Pest megye és Budapest területén, vagyis munkalehetőség mindig adódik ebben a szakmában. A szakemberek nemcsak kellemes és igényes munkahelyi környezetben dolgoznak, ahol a komfortosság, a higiénia és az elegancia szinte előírás, de azon kevés hivatás egyikét gyakorolják, ahol a munkavégzés többnyire egyet jelent az ember kreatív energiájának minél teljesebb kibontakoztatásával, egyfajta relaxációs állapotban szinte szabadon hódolhatnak választott foglalkozásuknak.
Milyen pályázatíró OKJ tanfolyamot válasszak?
Sokan kérdezik, hogy melyik a legjobb pályázatírói OKJ tanfolyam, hogy érdemes-e elvégezni, hogy a későbbiekben mit lehet vele kezdeni, hol lehet vele elhyelzkedni. Mivel ennyien érdekel titeket a téma, arra gondoltam, hogy érdemes lenne néhány szót szólni ezekről a képzésekről.
Az tény, hogy igen sokféle pályázatíró OKJ tnafolyam létezik, amelyek között vannak rövidebbek és hosszabbak is. Sőt van tanfolyami formában meghirdetett és van szakirányú továbbképzés is ebben a témakörben. Minden OKJ-s képzésről tudni kell, hogy bármelyiket is válasszuk, az alapvetően csak rálátást fog adni a területre. Tehát mondhat bárki bármit, kész pályázatírót és projektmenedzsert nem tud senki OKJ-s tanfolyamon előállítani. Az átlátásra viszont nagyon jók és hasznosak, egy ilyen OKJ képzés elvégzése nélkül az adott szenély azt sem fogja tudni, hogy mihez kezdjen bizonyos esetekben. Tehát tanfolyam nélkül is hozzájuthatunk a tudáshoz, viszont akkor az elején sokkal nehezebb dolgunk lesz, mivel nem mindent tudunk majd mindent rendszerbe illeszteni.
Szóval az OKJ tanfolyam rálátást, rendszert fog tudni adni, ami jó alap lehet, de amihez még éveket kell hozzátanulni, de az meg úgyis jön magától, ha az ember beleveti magát a pályázatok küzdelmeibe.
Ha tehát eldöntjük, hogy részt kívánunk venni egy ilyen OKJ tanfolyamon, akkor fontos tudni, hogy sok múlik az óraszámon, azon, hogy kik tanítják stb. Mondjuk egy 30-60 órás pályázatírás és projektmenedzser képzés csak kóstoló lehet, ha már tényleg rá akarsz látni a rendszerre, szerintem legalább egy 8-10 alkalmas, minimum 80-100 órás képzés lehet elég alapos ahhoz, hogy a kóstolónál picit többet adjon.
A fejvadászok útravalója 1.
Ma már igen nehéz 18 évesen eldönteni, hogy milyen pályát válasszunk: már nemcsak az egyetemi szakok, hanem számtalan OKJ képzés is a rendelkezésünkre áll. A statisztikák szerint a műszaki és közgazdasági terület számít keresettnek és jól fizetőnek az álláspiacon, de ha az érdeklődésünk más irányba húz, akkor nem biztos, hogy ez lenne a jó megoldás.
Nagyon drága az alapdiploma, esetenként jobban megéri az OKJ-s képzés
Még ha ingyenes, ösztöndíjas képzésre is vettek fel, a fővárosban akkor is nehezen hozható ki egy hónapnyi élet 80 ezer forint alatt. Így legalább 3,5 millió forintba kerül egy 7 féléves mérnöki vagy gazdasági alapdiploma. Ezért esetenként jobban megéri egy OKJ-s képzésben számolni.
Hogyan lehet kijutni a magyar egészségügyből Angliába?
"Magyar orvosokat és gyógyszerészeket nagy számban keresnek angol kórházak és gyógyszertárak, és ez a trend várhatóan a következő években is megmarad. Közép- és felsőfok közötti angoltudás és szakmai vizsga letétele szükséges a kimenetelhez. Orvosként ügyeleti munkával egy hónapban két hetet dolgozva nettó 2500-3500 euró (650- 850 ezer forint) közötti összeg kereshető. Gyógyszerészként patikában havi bruttó 3 ezer font (1,2 millió forint) reális". Tehát az egészségügyi OKJ-s szakmák és egyetemi képzések is nagyon szépen megtérülhetnek.
OKJ mellett? OKJ-val szemben?
Nagyon sok olyan ember van most, akinek nem sikerült az egyetemi felvételi, ezért jelentkezett valamilyen OKJ képzésre, mivel úgy gondolják, hogy fontos lenne, hogy a kimaradó egy évet hasznosan töltsék el. Sokan azért is válsztják vidékiként ezeket az OKJ-s képzéseket, mert szeretnének Pestre jönni, hogy önállóvá váljanak, de ha nem sikerült az egyetemek egyikére sem bekerülni, akkor nem marad más, mint ezek a tanfolyamok. Nyilván itt fontos szempont az is, hogy piacképes szakmát kapjanak a tanfolyam végeztével a kezükben, hogy utána ne kelljen hazautazniuk, hanem vállalhassanak egyből munkát a fővárosban, majd később próbálkozhassanak újra az egyetemmel.
Azonban nyilván az sem a legelőnyösebb, ha egy olyan OKJ-s képzést választ az illető, ami egyáltalán nem érdekli, de tudja, hogy sokat lehet vele keresni, és csak arra gondol, hogy későbbiekben jól jön majd kiegészítésnek egy ilyen gyakorlatiasabb képzettség. A későbbiekben ugyanis, ha ezen a területen áll munkába, akkor nem biztos, hogy élvezni fogja azt, éppen ezért a saját érdeklődése szerint érdemesebb és sokszor kifizetődőbb is választani. Persze vannak, akinek ezzel kapcsolatban jó tapasztalatai vannak: “Mivel egy színvonalasnak mondható gimnáziumból jöttem, így a tanulás nem okozott különösebb nehézséget, ráadásul heti három napban voltak óráink, így a fennmaradó időben dolgozni is tudtam. A képzés elvégzése utáni évben viszont felvettek a kívánt főiskolai szakra, így jelenleg úgy tűnik, hogy nem fogom használni az idegenforgalmi szakmenedzser képesítésemet, de egyébként sose lehet tudni. Nem bántam meg, hogy a szabad évemben megszereztem egy ilyen papírt.”
Az új OKJ rendszere
Az új OKJ rendszere átláthatóbbá, könnyebben kezelhetővé tette az egyes tanfolyamokat és egymás közötti viszonyaikat.
Modularitás
Az új OKJ-ban a moduláris szerkezet továbbra is jelen van, ennek köszönhetően a rokonszakmák közös tudásanyagát ugyanaz a követelményrendszer tartalmazza. Ezért, ha valaki sikeresen teljesített egy adott szakmán belül egy modult, akkor abból nem kell ismét vizsgáznia, ha egy másik OKJ tanfolyam során előkerül ugyanaz a blokk.
Rész-szakképesítések
Ezek jelenlétével lehetővé válik, hogy az se maradjon szakma nélkül, aki már elkezdte ugyan az OKJ képzést, azt viszont egy bizonyos oknál fogva nem tudja befejezni. A rész-szakképesítések megszerzésével még elhelyezkedni is lehet, de a legfontosabb célja, hogy később a már megszerzett ismeretek beszámításával folytathassuk a tanulást.
Elágazások, ráépülő szakképesítések
A szakképesítések ezentúl sokkal szorosabb kapcsolatban állnak egymással, így - amellett, hogy az OKJ is átláthatóbbá válik - hatékonyabb képzési pályák (például egymásra épülő szakmák megszerzése) jöhetnek létre.
Szakképesítések száma
A korábbi OKJ-het képest újra csökkent a szakmák száma, azonban ez nem jelenti azt, hogy kevesebb képzés közül lehetne változni, hiszen valójában az történt, hogy sok OKJ képzés egybeolvadt, mivel nagyon hasonló tudást biztosítottak a hallgatók számára. Ezenfelül találkozunk olyan képesítésekkel is, melyek korábban még nem szerepeltek az OKJ rendszerében.
Az OKJ a diploma után
Nagyon sok frissen diplomázott fiatal dönt az egyetemi vagy főiskolai papír megszerzését követően úgy, hogy belevág valamilyen OKJ képzésbe, azért mert egyelőre nem talált normális munkát vagy azért, mert szeretne máris pályát módosítani. Persze a motivációk között szerepel a továbbtanulási szándék is. Ma már nagyon sok olyan OKJ képzés közül lehet választani, amelyek kifejezetten a frissdiplomások számára ideálisak, így nem szokatlan, hogy a diploma megszerzését követően valaki egy újabb szakma megtanulásába vágja a fejszéjét.
Így válasszunk tanfolyamot
Hogyan érdemes választani az OKJ képzések közül? Nagyon fontos elsőként is az, hogy alaposan utánanézzünk annak, hogy az adott intézmény akkreditált, majd mielőtt még beíratkoznánk meg kell vizsgálni, hogy kik tanítanak az adott képzésen, hogy milyen tematika szerint haladnak, illetve, hogy az adott OKJ képzésnek milyen a piaci értéke és mennyit kell érte fizetnünk. A diplomások számára elérhető OKJ képzések is széles árskálán mozognak 30 ezer forinttól 500 ezer forintig.Ugyan a tanulni vágyók gyakran „árérzékenyek", és az olcsóbb tanfolyamokat keresik, ennek ellenére célszerű körültekintően választani. Többször is volt rá példa, hogy a túlságosan olcsó, de menet közben elégtelennek bizonyuló képzésről jelentkeztek át nevesebb iskolákba.
Érdemes a diplomásoknak is utána érdeklődni a támogatási formáknak, hogy ne saját zsebből kelljen finanszírozni egy-egy tanfolyamot. Gyesen, gyeden lévő kismamaként, 30 év alatti diplomásként, munkanélküliséggel fenyegetett dolgozóként a helyi munkaügyi kirendeltségen kérvényezni lehet a kinézett képzés támogatását.
Az OKJ tanfolyamokról
Akármilyen célunk is legyen at OKJ tanfolyamokra történő beíratkozásra, azzal mindenképpen tisztában kell lennünk, hogy csak olyan OKJ tanfolyamot éri meg választani, amellyen olyan képzettség szerezhető, mely megfelel a céljainknak és a képességeinknek. Ha már ezzel tisztában vagyunk, akkor fontos annak is utána járni, hogy ezt az OKJ tanfolyamot hol és milyen feltételekkel lehet elkezdeni.
Első lépésként persze nagyon fontos az önismeret, amit nyilván többféleképpen el lehet sajátítani. Egyrészt el kezdhetjük tudatosan figyelni magunkat, döntéseinket és azt, hogy bizonyos élethelyzetek milyen érzelmeket váltanak ki belőlünk, ugyanakkor bizonyos, ma már az interneten is elérhető kérdőíveknek köszönhetően tisztában lehetünk képességeinkkel, érdeklődéseinkkel és hiányosságainkkal is.
Fontos azt is felismernünk egy OKJ tanfolyam kiválasztásakor, hogy ma már nem állja meg a helyét az a tanulással kapcsolatos alapelv, mely szerint a tanulás ideje a gyermekkorral, illetve a fiatal felnőttkorra datálható. A saját élmények és az élethosszig tartó tanulás koncepciója azt mutatja, hogy ma már nem elegendő egy szakma megszerzése és annak alkalmazása a nyugdíjig. Éppen ezért az első OKJ szakma elsajátítása után évekkel vagy évtizedekkel később készen kell állnunk arra, hogy tudásunkat kibővítsük vagy átformáljuk, esetleg specializáljuk annak érdekében, hogy továbbra is versenyképesek maradhassunk a munkaerőpiacon. Éppen ezért az első OKJ tanfolyam kiválasztásával nem vesztünk sokat, ha esetleg nem megfelelően választottunk, hiszen a későbbiekben ezt a döntésünket még hatékonyan lehet korrigálni.
A mozgóképgyártó OKJ képzésekről
Ezek az OKJ tnafolyamok azoknak ajánlottak, akik érdeklődnek a filmgyártás, televíziós műsorkészítés rendszere, technikai megvalósítása, technológiája iránt. Azoknak a fiataloknak és felnőtteknek érdemes jelentkezniük, akik meg szeretnék tanulni a videó film készítésének eszközeit és módszereit, akik maguk szeretnének megtervezni és elkészíteni (felvenni, vágni a hangot, képet) filmeket. Azok számára is ajánljuk a képzést, akik már operatőri, felvételvezetői, vágó stb. tevékenysé-get végeznek, de még nem rendelkeznek a munkakörükhöz szükséges bizonyítvánnyal.
Mit lehet tanulni a mozgóképgyártó OKJ képzéseken?
-a hang- és videotechnika alapjait
-a mozgóképgyártás elméletét és gyakorlatát
-a hangszerkesztési technikákat
-műfajismeretet, televíziós műfajok írását, tervezését, megvalósítását
-médiatechnológiát
-a kamera kezelését és az eszközzel végezhető műveleteket szakemberekkel (tanárral) és önállóan gyakorolja
-mikrofonos rutin megszerzését
-a világosítás használatát
Ezenfelül:
Vállalkozási és jogi ismereteket tanul
Forgatókönyv írást, feladattervezést tanul és gyakorolja azokat
Megtanulja és gyakorolja a Kép- és hanganyagok szinkronizálását, vágását
MILYEN MUNKAKÖRBEN TUD ELHELYEZKEDNI A KÉPZÉS BEFEJEZÉSÉT KÖVETŐEN?
Operatőr, segédoperatőr
Rendezőasszisztens
Vágó
Szinkronasszisztens
Világosító
A képzés részszakképesítései:
Rögzítésvezető
Produkciós asszisztens
Utómunka asszisztens
Idegennyelvű ügyfélkapcsolati szakügyintézői OKJ (ráépülés)
Ez az OKJ tanfolyam egy olyan ráépülés, amely során a szakmájukban magas fokon jártad marketinges és ügyfélszolgálati szakemberek születnek, akik nemcsak magyar, hanem idegen nyelven is képesek a vállalat belső és kommunikációjában részt venni: tájékoztatják a partnereket és a cég termékeit, szolgáltatásait értékesítik.
Az OKJ tanfolyamok azok vehetnek részt, akik már rendelkeznek Irodai asszisztens végzettséggel és szeretnék továbbfejleszteni elméleti és gyakorlati tudásukat a nemzetközi vállalati kommunikációval, adminisztrációval és az ügyfelekkel való angol/német vagy olasz nyelvű kooperáció tudásával is.
Mit tanulhatunk ezen az OKJ-s képzésen?
Marketing és PR ismereteket lehet szerezni magyar, illetve valamilyen idegen (angol, német, olasz) nyelven, amit reklámtevékenységgel kapcsolatos elméleti tudással lehet kiegészíteni. Az OKJ-s tanfolyam során a diákok megtanulják és gyakorolják a reklamációk kezelését, a panaszkezelést, megismerik a kommunikáció alapjait, tárgyalástechnikai ismereteket szereznek. Ezenfelül ezen az OKJ-s tanfolyamokon a hallgató tárgyalástechnikai ismereteket szerez és gyakorolja a tanultakat, tanácsadási ismereteket szerez, Call Center ismeretet, rendszerüzenet kezelést tanul, gyakorol.
MILYEN MUNKAKÖRBEN TUD ELHELYEZKEDNI A KÉPZÉS BEFEJEZÉSÉT KÖVETŐEN?
Nemzetközi marketing munkatárs
Értékesítő munkakörben (internetes, telefonos, telemarketinges)
Reklámügyintéző
Vevőszolgálati ügyintéző
Call-Center operátor
Könyvelő OKJ tanfolyam
Ma már a könyvelőnek áll a világ, hiszen ezek a szakemberek a legtöbb ember adózási gondját képesek megoldani, sőt a cégek működésében is fontos szerepük van abban, hogy minden rendben menjen. A könyvelővé válásnak iskolarendszeren kívüli OKJ-s képzéseken is van lehetősége, kétféle OKJ-s tanfolyamra leet beíratkozni.
A könyvelő I. OKJ tanfolyam a pénzügyi-számviteli ügyintézői OKJ képzés
Beiratkozás feltétele: legalább középfokú végzettség (nem kell, hogy szakirányú legyen). Államilag elismert középfokú OKJ-s szakképzettséget nyújt.
Ezt a könyvelő tanfolyamot azoknak ajánljuk, akik egy vállalkozásnál, vagy könyvelő-irodánál „beosztott” könyvelőként szeretnének elhelyezkedni.
A könyvelő OKJ tanfolyam II. emeltszintű szakképesítést ad
Beiratkozás feltétele:
1) legalább középfokú végzettség+legalább középfokú szakmai képesítés. A középfokú végzettséggel rendelkezőknek és a nem szakirányú diplomásoknak tehát először el kell végezniük a pénzügyi-számviteli ügyintéző tanfolyamot, majd csak ezt követően kezdhetik meg mérlegképes könyvelői tanulmányaikat.
2) felsőfokú szakmai (közgazdász) végzettség. Ők azonban rövidített képzésre jogosultak, ami azt jelenti, hogy bizonyos tantárgyak lehallgatása és vizsgái alól felmentést kapnak.
Ezt a képzést azoknak ajánljuk, akik főkönyvelőkét szeretnének elhelyezkedi, vagy saját könyvelőirodát szeretnének alapítani.
A Mérlegképes könyvelő szakképesítés munkaterületének rövid, jellemző leírása:
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 150. §-ának (2) bekezdésében meghatározott könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányítását, vezetését végzi, számviteli beszámolót készít.
Ellátja a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény hatálya alá tartozó gazdálkodónál mindazokat a feladatokat, amelyek a könyvviteli szolgáltatás körébe tartoznak.
Kialakítja a számviteli politikát, a könyvviteli elszámolás, a beszámoló készítés rendszerét, módszerét ideértve a belső információs rendszer kialakítását is.
Ellátja a számlarendhez, a könyvvezetéshez, valamint a beszámoló készítéshez szükséges szabályzatok elkészítésével, rendszeres karbantartásával kapcsolatos feladatokat. Biztosítja a valóságnak megfelelő belső és külső információk előállítását, szolgáltatását, az elszámolások, az adatok jogszerűségének, szabályszerűségének, megbízhatóságának, bizonylatokkal való alátámasztottságát a számviteli alapelvek betartásával.
Elvégzi a könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatokat a gazdálkodó alkalmazottjaként, tagjaként, egyéni vállalkozóként, vagy számviteli szolgáltatást nyújtó társaság tagjaként, illetőleg alkalmazottjaként.
A nehézgépkezelői OKJ képzésekről
A nehézgépkezelői OKj-s szakképesítés 2010 augusztusában megszűnt, illetve átalakult: onnantól kezdve a részszakképesítések közül lehet választani. Ezek közül az idetartozó OKJ képzések a következők: emelőgépkezelő, energiaátalakító-berendezés kezelője, építési anyag-előkészítő kezelője, földmunkagép-kezelő, targoncavezető, útépítőgép-kezelő.
A jó nehézgépkezelő fő ismérvének tartják azt, hogy korán elmegy hazulról és csak későn ér haza, hiszen a statisztikák azt mutatják, hogy folyamatos problémát jelent a megfelelő végzettségű szakemberek megatalálása, nincs elég nehézgépkezelői jogosítvánnyal rendelkező ember, így állandó bírságok teszik nehézzé a vállalkozók életét. Tehát a kimutatások világosan kimondják, hogy mivel nehéz az ilyen szakképesítéssel rendelkező és a munkáját rendben végezni tudó szakember, ezért meglehetősen könnyen munkát lehet találni ezzel az OKJ-s képesítéssel.
De mitől lesz jó egy nehézgépkezelő szakember? Ez két dolgon múlik: az egyik a személyes rátermettség, hogy célirányosan dolgozzon, a másik pedig a szakma pontos és hatékony elsajátítása. Ha ez a kettő megvan egy emberben, akkor kiváló nehézgépkezelő válthat belőle.
A törvényi szabályozás:
A módosított 6/1980. (I. 25.) ÉVM-KPM együttes rendelet, valamint az Emelõgép Biztonsági Szabályzat alapján könnyû- nehéz- és kisgépet csak a hivatkozott elõírásokban meghatározott gépkezelõi jogosítvánnyal rendelkezõ munkavállaló kezelhet.
Az Emelõgépek Biztonsági Szabályzata III. fejezet 1. pontja alapján a gépjármû szerviz emelõk is, emelõ-berendezésnek minõsülnek. A szabályzat I. fejezet 5.1. pontban elõírtak szerint ezeket az emelõ-berendezéséket csak az kezelheti ill., javíthatja, aki rendelkezik az elõírt képesítéssel.
Vállalkozási ügyintéző OKJ képzés
Az OKJ-s vállakozási ügyintézőnek igen széleskörű és felelősségteljes munkája van, mivel tulajdonképpen azt mondhatjuk, hogy egy vállakozás működése, felvirágázása vagy elbukása ettől a szakembertől is függ. Tehát nagy teher hárul rá, viszont ezért cserébe igen jól meg is fizetik. Az elhelyezkedési lehetőségek is meglehetősen jók ezzel az OKJ-s képesítéssel, így érdemes próbálkozni ezzel a képzéssel.
Mit is csinál pontosan az OKJ-s vállakozási ügyintéző?
-fontos szerepet vállal egy vállalkozás alapításával és üzemeltetésével kapcsolatos adminisztráció ellátásában.
-elvégzi az összes olyan teendőt, ami a banszámlákkal kapcsolatos
-a vállalkozási ügyintéző az, aki a házipénztárral kapcsolatos ügyeket is kezeli
-ellátja az adókötelezettséghez kapcsolódó ügyeket.
-közreműködik a vállalkozásfinanszírozási feladatokban.
-ezzek az OKJ-s képesítéssel részt vehetünk a beruházásokban, felújításokban, pályázatokban és különféle más feladatokban, azok finanszírozásában.
-Pénz- és hitelműveletekkel kapcsolatos ügyintézést végez.
-Könyvelési feladatokat lát el.
-Értékesítéssel kapcsolatos feladatokat lát el.
-A vállalkozási ügyintéző pénzügyi és hitelműveletekkel kapcsolatos elszámolásokat végez.
-Vezeti az analitikus nyilvántartásokat.
-Elszámolja a termelési költségeket.
-Közreműködik különféle szabályzatok elkészítésében.
-Vezeti a pénzforgalmi nyilvántartásokat.
-a bérekkel kapcsolatos feladatokat ellátja, illetve közreműködik a vállakozás üzleti tervének kialakításában is.
A logisztikai ügyintézői OKJ képzésekről
A rendszerváltással a szabadpiac megjelenésével, az árukereskedelem felélénkülésével egyre több logisztikai szakemberre lett szükség. Ma pedig a statisztikák jól mutatják, hogy az OKJ-s logisztikusok számára nagyon sok és sokféle munkalehetőség áll a rendelkezésükre, mivel gyakorlatilag minden komolyabb, nagyobb méretű vállalkozásnak szüksége van anyagmozgatásra. Az élelmiszerlánc beszerez és kiszállít a boltokhoz, a csomagküldő cég kézbesít, de még a vasszerkezetekkel foglalkozó vállalkozás is rászorul egy logisztikai munkatárs szakértelmére – mind az anyagbeszerzésnél, mind a kiszállításnál. Az tehát világos, hogy az OKJ-s logisztikai ügyintézőire nagy szükség van, hiszen munkája nélkül a gazdaság is meglehetősen kaotikus lenne.
De mit csinál az OKJ-s logisztikai szakember?
A logisztikai ügyintéző egy nagyon jó stratégiai szakember, aki képes megalkotni a vállalat számára legmegfelelőebb szabályzatot, hogy a termékeket a legjobb útvonalon, a legjobb céggel, a legjobb munkaerővel és a legjobb áron juttassák el a címzetthez. Nagyon fontos szerepe an abban, hogy a vállalkozás a leghatékonyabban használja erőforrásait, hogy költséghatékonyan szállítsák az árut.
Mit tanulhatunk ezen az OKJ képzésen?
Sz OKJ képzéseken megtanulhatjuk a hatékony kommunikációt, amit a későbbiekben igen sokszor fogunk hasznosítani. A logisztikai ügyintéző képzés egy felelősségteljesebb munkára készít fel. Nem véletlenül megbecsült státusz az ilyen szakemberé a modern piacon: egy gyár vagy más termelőegység működését is biztosítja azzal, hogy a szükséges nyersanyagokat rendszeresen beszerzi.
A CNC forgácsolói OKJ képzésekről
Az OKJ képzések során olyan munkavállalókat képeznek, akik ezzel az értékes CNC forgácsolói szakmával a kezükben és az elsajátított ismeretek és gyakorlatok birtokában képesek lesznek munkájukat nagyfokú precizitással és szakértelemmel elvégezni. A CNC forgácsolói OKJ képzésekkel a hallgatók magabiztos tudással és a gyakorlatban is alkalmazni tudott ismeretekkel kerülnek ki a munkapiacra, tehát igen értékes munkavállalókká válnak. Arról nem is beszélve, hogy az elhelyezkedést nagymértékben megkönyníti, hogy egy igen keresett szakmáról van szó: Magyaországon is számos olyan nagyvállalat található, ahol keresik ezeket az OKJ-s képesítéssel rendelkező, rátermett CNC forgácsolókat. Ha sikerült elhelyezkedni, akkor az OKJ-s forgácsoló az átlagbért meghaladó jövedelemre és kellemes munkakörnyezetre számíthat. Egy kiemelkedően jó fizetéssel a zsebében könnyebben alapozhatja meg a jövőjét, valósíthatja meg álmait, tarthatja el családját, utazhat vagy hódolhat a kedvenc hobbijának a szabadidejében.
Mi az a CNC?
Computer Numerical Control – olyan szerszámgép, amely egy a vezérlést végző programozható mikroszámítógépet tartalmaz, és amit ezek az OKJ-s szakemberek fognak programozni és felügyelni. A számítógépek alkalmazása lehetővé teszi az egyidejűleg több tengelyen végzett és nem egyenes vonalon történő mozgásokat is, amit hagyományos eszterga vagy marógépen egy felfogásból nem lehet kivitelezni.
A szociális gondozói OKJ képzésekről
Ezeknek az OKJ-s képzéseknek a legfőbb célja, hogy olyan szakembereket képezzen, akik a későbbiekben képesek lesznek önállóan ellátni az egészségilag vagy szociálisan részorult embereket intézményi vagy otthoni keretek között. Éppen ezért ezek az OKJ tanfolyamok leginkább azoknak ajánlottak, akik szeretnek segíteni embertársaikon, akik hatalmas fokú empátiával és türelemmel rendelkeznek, illetve azoknak, akik nem félnek a komoly és felelősségteljes feladatoktól sem.
A képzésben való részvétel feltétele
Befejezett 10. évfolyam (2. középiskolai évfolyam) vagy 1999 előtt elvégzett 8. évfolyam.
A képzés időtartama: 1 év
A szakképesítés OKJ száma: 33 762 01 0010 33 02
A szakképesítés szakmai követelménymoduljai:
1851-06 Gondozási-ápolási alapfeladatok
1865-06 A sajátos szükségletek felmérésének feladatai az idősellátásban
1866-06 Idősgondozási feladatok
1867-06 Az idősellátás adminisztrációja
A végzettséggel letölthető munkakörök:
Családi napközis koordinátor, szakgondozó
Dédiszitter
Fogyatékosok gondozója
Gerontológiai gondozó
Hajléktalanellátó szociális gondozó
Kórházi szociális gondozó
Krízisautó ügyeletes szociális munkás
Lakótelepi szociális munkás
Légzésgondozó
Mentálhigiénés foglalkoztató
Nappali és intézményi gondozó
Nővér szociális otthonban
Pszichiátriai gondozó
Romaközösség-fejlesztő asszisztens
Szenvedélybeteg-gondozó
Szociális ellátó
Szociális és mentálhigiénés munkatárs
Szociális intézmény utcai munkatársa
Szociális szakasszisztens
Utcai gondozó
Utcai szociális munkás
Az utazásügyintézői OKJ képzésekről
Igazán megéri elvégezni az utazáügyintézői OKJ képzéseket, mivel egy ilyen papírral kihívásokban és izgalmakban gazdag munka várhat majd ránk. Ma már Magyarországon is kiemelt feladatként van jelen a turizmus és az idegenforgalom fejlesztése, így itthon is egyre szélesebb körben és egyre jobb lehetőségekkel helyezkedhetünk el. A folyamatosan alakuló idegenforgalomnak köszönhetően mindig szükség lesz a korszerű utazásügyintéző OKJ tanfolyam által átadható ismeretekre, valamint a szakma is egyedülálló lehetőségeket tartogat a végzettek számára.
A XXI. századi utazói elvárások jelentős mértékben megnövekedtek, így ma már ezzel az OKJ-s képzéssel nagyon sok szakmai kompetenciát és tudást kell elsajátítanunk. Nagy szükség van a XXI. század utazóinak, nyaralóinak igen magas igényeit jól ismerő, korszerűutazás ügyintéző tanfolyam OKJ bizonyítványával rendelkező szakemberekre minden a mai kíméletlen versenyhelyzetben fennmaradásért küzdő turisztikai vállalkozás számára. Ennek megfelelően a naprakész tudást adó utazásügyintéző OKJ tanfolyam ismeretanyagával rendelkező szakembereket kiemelkedően jól meg is fizetik.
Az utazásügyintéző OKJ képzésre beíratkozók elsősorban az idegenforgalmi marketing tevékenység végzését sajátítják el, hiszen az utazásügyintéző szakember az utazáshoz kapcsolódó szolgáltatásokat értékesíti, tájékoztat, információt nyújt partnerei számára. Az OKJ képzés keretében ezen felül a rendezvényszervezéssel kapcsolatos korszerű ismeretek is szóba kerülnek. Az utazásügyintéző szükség szerint konferenciákat szervez, ismeri és gyakorolja a protokollal kapcsolatos szabályokat, melyek szintén az utazásügyintéző tanfolyamtörzsanyagát alkotják.
A boltvezető OKJ képzésekről
A boltvezetői OKJ képzések során egy olyan tudás birtokában juthatunk, ami elégséges ahhoz, hogy kisvállalkozást hozzunk létre, működtethessünk vagy szüntessünk meg. A boltvezető OKJ papírral a legfontosabb munkaköri kötelességünk az lesz, hogy felmérjük vállalkozásunk társadalmi, gazdasági környezetét és, hogy alkalmazzuk a kisvállalkozásokra jellemző marketing eszközöket. Üzletvezetőként képesek leszünk arra, hogy irányítsuk, szervezzük és ellenőrizzük a bolt teljes működését. Áltláaban ezzel az OKJ képesítéssel mi fogjuk megszervezni és lebonyolítani a beszerzési tevékenységet, a készletezést, raktározást, nyilvántartjuk a készleteket. Szintúgy a boltvezető feladata, hogy megszervezze és lebonyolítsa az értékesítést és ellássa a bolt szabályszerű üzemeltetésével kapcsolatos feladatokat. Az OKJ boltvezető tanfolyamok során mindezek a tevékenységek a legkorszerűbb módszerek ismertetésével kerülnek elsajátításra a hallgatók által.
Ha elvégeztük ezt az OKJ képzést, akkor egy biztos megélhetést nyújtó szakmához juthatunk. A kiskereskedelmi ágazatban viszonylag könnyen munkahelyet találhatunk, de leginkább akkor érdemes elvégezni ezeket az OKJ képzéseket, ha nem csupán eladói, hanem a boltvezetőtanfolyam elvégzésével megszerezhető üzletvezetői képzettséggel is rendelkezünk. Az előírások folyamatos szigorodása miatt már komoly követelményeknek kell eleget tennünk, ha bármilyen kiskereskedelmi üzletet szeretnénk üzemeltetni, ehhez a boltvezető OKJ tanfolyam elvégzése elengedhetetlenül szükséges, akár alkalmazottként, akár saját vállalkozás keretében kívánjuk gyakorolni a tevékenységet.
A kisgyermekgondozó és -nevelő OKJ képzésekről
Az előző OKJ rendszerben ezt a képzést csecsemő- és kisgyermekgondozónak ismertük, tehát tulajdonképpen egy bölcsődei gondozói képesítésről van szó, aki az OKJ kurzusokon azt sajátítja el, hogyan kell vigyázni a legkisebbekre. Ezek az OKJ képzések azoknak ideálisak, akik szeretnek és jól tudnak bánni a kisgyermekekkel. Áltláaban közalkalmazottként lehet ezzel a képesítéssel elhyezkedni, ami biztonságot jelent a munkavállaló számára, sót a képzést azoknak is érdemes elvégezni, akik később társadalomtudományi vagy pedagógiai egyetemi képzéseken vennének részt, mivel ott ez az OKJ papír többletpontot ér.
A kisgyermekgondozók száma a harmadik legnagyobb az egészségügyi, szociális szakmákon belül, mégsem telített a pálya, ugyanis a tíz főnél nagyobb foglalkoztatóknál rendszeresen szükség van rájuk. Sőt úgy tűnik, hogy egyilyen OKJ-s papírral egyre több helyen kaphatunk munkát, mivel a jelenlegi alkalmazottak közül sokan közel állnak a nyugdíjkorhatár eléréséhez. Megállapíthatjuk tehát, hogy nemcsak nagy szükség van a fiatalokra, hanem tartós, biztos munkalehetőség ígérkezik számukra a képzés elvégzése után.
Mire készít fel a kisgyermekgondozó, -nevelő képzés?
Az intézmény gondozási feladatait kell ellátni, főként a gyermekek nevelésért felelős. Ezzel az OKJ képesítéssel a munkavállaló képes lesz foglalkozásokat tartani és vigyázni a kicsikre. Életük egyik legmeghatározóbb részében segítőjük, hiszen a szüleik dolgoznak, tehát az édesanyák szeretetét és gondoskodását pótolják napi néhány órára.
Kevesebben tanulhatnak ingyenes OKJ tanfolyamokon
A hallgatók sokszor azért választják az OKJ képzéseket, mert az első ilyen papír még ingyenesen megszerezhető bizonyos életkorig. Sajnos azonban rossz hírrel kell szolgálnunk nappali, iskolarendű képzés esetében a huszonkettő helyett csak huszonegy éves korig lesz ingyenes a nappali OKJ-s képzés.
Az új rendelet szerint azok, akik 2013-ban töltik be a 21. életévüket, iskolarendszerű - nappali - képzési formában már nem kezdhetik el ingyenesen az első OKJ-s szakképzésüket - Az előző OKJ-ben 22 év volt a korhatár: azok, akik már elkezdték az ingyenes képzést, akkor fejezhetik be azonos feltételek mellett, ha nem szüneteltetik a tanulmányaikat, és nem ismételnek évet.
Azonban azt fontos megjegyezni, hogy az első szakképesítés megszerzése esti és levelező munkarendben - életkorra való tekintet nélkül - továbbra is ingyenes. És továbbra is nagyon sok kedvezmény van, amit igénybe lehet venni.
A kismamák vagy a munkakeresők is részt vehetnek kedvezményesen vagy ingyenesen OKJ tanfolyamokon, de ehhez regisztrálniuk kell magukat és nagyon sok feltételnek meg kell felelniük. A tartós munkakereső például csak akkor végezheti ingyenesen az adott OKJ képzést, ha minden vizsgáját rendben teljesíti, hiszen ha bukna valamiből, akkor a tanfolyam egész díját ki kell fizetnie.
Sok lehetőség közül választhatunk
Ma már egyre többen választják az OKJ képzéseket, mivel felismerték, hogy hatalmas benne a potenciál. Persze a magyarok többsége nem igazán szeretne felnőttkorában tanulni, de a lifelong learning modellje miatt erre sokszor rá van kényszerítve.
Sokan persze még mindig nincsenek azzal tisztában, hogy álláskeresőként, kismamaként vagy akár munka mellett is viszonylag kevés ráfordítással, sokszor pedig ingyenesen végezhetnek el bizonyos OKJ képzéseket. Az állam többféle képzési programot is indított a közszférából elbocsátottak részére, de akik dolgoznak, és tovább akarják képezni magukat, szintén tanulhatnak, ha van pénzük, önköltséggel is, de akár ingyen is, feltéve, ha a cég támogatja a tanfolyam díját. A vállalatok egy része nem is tudja, hogy mit fordíthat a saját dolgozói képzésére, pedig évente nem kis összeget mozgósíthatnak erre a célra. Pedig az OKJ képzések a vállakozónak és a munkavállalónak is komoly előnnyel jár, mivel egy megtérülő befektetésről van szó: a munkavállaló több feladatot tud ellátni, a munkáltató pedig képzettebb embert alkalmaz ilyen módon.
Kismamaként is megéri OKJ képzéseken részt venni, hiszen így a gyermek óvodába íratása után új lendülettel léphet be a munkaerőpiacra, legyen szó a rági állásról vagy egy új munkalehetőségről.
Az álláskeresők számára is új lehetőséget nyújthat az OKJ, mivel tudásuk szélesebb lesz, így nagyobb eséllyel találnak majd munkát.
Pályaváltás az OKJ-val
Napjainkban a gyorsan változó világ nagyon sok embertől követel meg rugalmasságot: a legtöbbünkkel előfordul, hogy 40-50 éves korunkat elérve új szakmába kell belevágnunk. A lifelon learning modellje miatt a pályaváltás ma már sok esetben nem kényszer, hanem előrelépési lehetőség. Pályát váltani nagyszerűen lehet egy-egy új OKJ képzés elsajátításával.
Ma már könnyen elképzelhető, hogy el kell végeznünk egy olyan OKJ képzés, amihez eddigi életünk során semmilyen közünk nem volt. Előfordulhat az is, hogy életpályánk során többször váltanunk kell. A rohanó világ eredménye, hogy ritkaság az, ha valaki egy munkahelyen tölti le aktív pályafutását. A munkavállaló sokszor otthagyja eddigi szakmáját, mert úgy érzi, hogy egy új OKJ képzettséggel jobbak lesznek érvényesülési esélyei, többet fog keresni, vagy olyan típusú munkahelyen fog tudni dolgozni, ami hozzá közelebb áll. Nem ritka, hogy a dolgozót a változó körülmények - leépítés, munkahely megszűnése - kényszerítik a pálya elhagyására.
Akármi is legyen a pályamódosítás oka, fontos, hogy mindig átgondoltan és megfontoltan döntsünk Fontos, hogy az OKJ képzések kiválasztása előtt tisztában legyünk a belső motivációnkkal. Különösen lényeges ez a kérdés akkor, ha a pályamódosítás saját választás és nem a külső körülmények eredménye. Ilyen esetben értékelni kell, hogy annak idején miért döntöttünk választott foglalkozásunk mellett, valamint, hogy az elégedetlenségünk alapját képző tényezőkben hogyan érhetjük el a kívánt változást.
Ilyen lett az új OKJ
Az Országos képzési Jegyzékbe azok a képzések kerülnek, amiket hivatalos formában lehet elsajátítani és védül olyan szakképesítéseket ad, amikkel az egész országban elhelyezkedhetünk. Szeptember 1-től azonban az OKJ rendszere teljesen megváltozott: az 1300 szakma helyett már csak 638 OKJ közül választhatunk, sőt már nincsenek elágazások sem, viszont a ráépülésekhez nem nyúltak hozzá olyan erősen. Jónéhány OKJ képzés megszűnt, mert az utóbbi években nem volt rájuk kereslet. De mi változott még?
-Továbbra is maradtak olyan OKJ képzések, amiket alapfokú végzettség nélkül is el lehet végezni, sőt vannak olyanok is szépszámmal, ahova érettségi nélkül is jelentkezhetünk. Ezenfelül vannak középfokú és felsőfokú OKJ képzések is.
-Az első tanfolyam korábban igyenes volt mindenkinek, aki 22 éves kora előtt jelentkezett. Ma már nappali képzési formában csak 21 éves korig ingyenes az első szakképesítés megszerzése: abban az évben jelentkezhettek utoljára, amelyben a 20. életéveteket töltitek be. Esti és levelező tagozaton az OKJ továbbra is ingyenes.
-Azt már tudjuk, hogy a tanfolyami formában induló OKJ-k óraszámai megnőnek. Az új OKJ-ban a tanfolyamok óraszámának alsó határát az iskolarendszerű képzések óraszámának 40-60 százalékához igazítják, ami körülbelül az esti képzés idejének felel meg. A pénzügyi és számviteli ügyintézői képesítést például eddig 300-400 órával meg lehetett szerezni, jövőre ugyanehhez 960-1440 órát kell majd iskolapadban ülni: ez egy heti 12 órás képzés esetében 3-4 évet is jelenthet.
Ne dőljünk be az OKJ-s intézményeknek! 1.
Ma már rengeteg képző indít OKJ-s tanfolyamokat, számtalan lehetőségünk van. Azonban fontos, hogy alaposan mérlegeljük, hogy melyik intézménynek szavazunk bizalmat, mivel így a későbbiekben megkíméljük magunkat számtalan csalódástól. De mégis mire kell figyelni az intézmények kiválasztása esetében?
1. Tanulhatsz ingyen vagy féláron is
Ha az OKJ-s képzés költsége nagyon magasra rúg és csak nehezen tudnánk kifizetni, akkor érdemes néhány trükköt bevetni, amivel csökkenthetjük az OKJ-s képzések díját. Például igénybe vehetünk EU-s támogatást, ha regisztrált munkanélküliek vagy kismamák vagyunk, de ez a támogatás akkor is járhat, ha a cég finanszírozza a képzésed. Ha nem tartozol a fenti csoportokba, akkor vedd a bátorságot, keresd fel személyesen az intézmény vezetőjét és kérj egyedi díjat a tanfolyamra; a képzőnek szinte mindegy, hogy eggyel többen ülnek-e a tanfolyamon, Te viszont sok pénzt spórolhatsz!
2. Ne hagyd magad átverni a szerződésekkel
A felnőttképzést indító intézmények között is van jónéhány, akik keményen átverik hallgatóikat. A jogszabályok értelmében a hallgató és az intézmény között egy felnőttképzési szerződés határozza meg a jogokat és a kötelezettségeket. Mindenképpen figyelmesen olvasd el a szerződést, mielőtt aláírod! Nagyon fontos, hogy sose hagyjuk, hogy sürgessék a szerződés aláírását, kérjünk egy-két napot, hogy átolvashassuk. Ne írj alá olyan szerződést, amely például nem mondható fel az aláírástól számított 8 nap után (amikor még mondjuk egy óra sem volt)! Szükséged van legalább az óraszám 10%-nak lehallgatására, hogy meggyőződj az oktatók és a szervezők munkájáról. Amennyiben a tananyag árát nem tartalmazza a szerződés, akkor mindenképpen kérj valamilyen írásos tájékoztatást a kötelező tananyagról és áráról!
Hiányszakmának számítanak az egészségügyi OKJ képzések
Az oktatási szakértők szerint évek óta egyre kevesebben végeznek el egészségügyi OKJ-s képzéseket, így más lassan hiányszakmának számítanak e terület szakmái. Jóval több ápolási asszisztensre, gyógymasszőrre, mentőápolóra lenne szükség, de emellette a szociális és a kereskedelmi területen bevethető szakemberekből is több kellene.
A legnagyobb hiányt az ápolói terület azon részén fedezünk fel, ahol leginkább a magatehetetlen emberek ellátása történik. Mivel ezen páciensek gondozása nagy figyelmet és fizikai munkát igényel, ugyanakkor itthon ezt a komoly feladatot nem igazán díjazzák pénzben, így ezeken a területeken nagy a lemorzsolódás, mivel főként külföldre mennek az érintettek, ahol könnyen érvényesülnek a végzettségükkel.
Szintén a folyamatos elvándorlás, illetve az állandó cserélődés miatt keresettek mostanság a kereskedelmi-marketing, üzleti adminisztratív képzéssel rendelkezők. Elsősorban bolti pénztárosok, élelmiszer- és vegyiáru-eladók, kereskedő-boltvezetők után jelentős a munkaadók érdeklődése. Nagyon sok munkavállaló felszívására lenne képes ez a szakmacsoport, mivel az EU-ban a kereskedelem és a vendéglátás területén dolgoznak a legtöbben. Azonban nem sokan szeretnének ilyen életpályát választani, mivel ezen a területen a munkavállalók még hétvégén sem pihenhetnek.
Elhelyezkedési lehetőségek
Ma már a pályaválasztásánál döntő szempont a megszerezhető szakma piaci értéke. Nagyon fontos, hogy olyan tudáshoz jussunk, amivel a későbbiekben könnyen találunk munkát és jól is kereshetünk. Ehhez nem elég, ha különböző statisztikákat, kimutatásokat böngészünk, mivel a saját tulajdonságainkat és képességeinket is figyelembe kell venni. Meg persze a tendenciákra is figyelni kell.
1. Ha alacsonyabb az iskolai végzettségünk, akkor rosszabb esélyekkel lépünk be a munkaerőpiacra. Ma már az érettségi is kevés, legjobb, ha elvégzünk az OKJ-s képzést vagy diplomát szerzünk.
2. A diploma értéke még mindig magasabb egy kicsit, mint az OKJ-é. A munkaerőpiacon a felsőfokú végzettséggel rendelkezők indulnak a legjobb eséllyel.
3. Nagy hiány mutatkozik a reál-szakmák területén, így érdemes ezen szakmák közül is szemezgetnünk.
4. Egyre nagyobb értéke van azoknak, akik több lábon is képesek állni. Vagyis jó, ha za OKJ-s papírunk mellett menedzseri, üzletvezetői képességekkel, tudással is rendelkezünk.
5. Keresettek például a különböző informatikai képesítéssel rendelkezők, de főként azok, akik képesek önálló munkavégzésre, akik nem csak le tudnak programozni egy adott feladatot, de át is látják a készítendő rendszert.
6. A munkaerőpiac erősen gyakorlatorientált és megköveteli a kulcskompetenciákat is.
7. A munkáltatók számára az is fontos információ, hogy az adott OKJ-s papírt melyik intézményben szereztük meg.
A 10 legnépszerűbb OKJ-s képzés 2012-ben
A tavalyi évben mérlegképes-könyvelőnek tanultak volna a legtöbben, a pénzügyi-gazdasági témák igen népszerűek, viszont egyre többen keresik meg a termelői szektort kiszolgáló, gyakorlatorientált képzéseket is. A különböző gépkezelői tanfolyamok is divatosak voltak a tavalyi évben.
A felnőttképzéssel foglalkozó Perfekt Zrt. minden évben összeállítja az OKJ-s képzések toplistáját. A cég tanfolyamai igen széles sprektumot ölelnek át, de nálul a legnépszerűbbek a pénzügyi és gazdasági OKJ-s képzések. Az OKJ-s Képzések Toplista második helyezettje a pénzügyi-számviteli ügyintéző, míg a dobogó harmadik fokát a társadalombiztosítási és bérügyi szakelőadó képzés és részszakképesítései foglalják el.
A szakértők állítják: a munkaerőpiacon a legkeresettebbek a pénzügyi, a műszaki, az informatikai papírokkal rendelkező fiatalok. A tapasztalatok szerint mérnököt, informatikai szakembert, könyvelőt kerestek leginkább a vállalatok az elmúlt fél évben, de sok volt a betöltetlen állás az ügyfélszolgálati, kereskedelmi területeken is a Profession.hu adatai alapján.
Az elmúlt időszakban azonban nagymértékben megnőtt az ipari képzések iránti érdeklődés is. A kötelező képzéseken t&uacut